Moja pasja doprowadziła mnie do takiego stanu, że przechadzając się po łące, lesie lub polanie zastanawiam się, która z roślin tutaj rosnących ma prozdrowotne właściwości. Postanowiłam robić zdjęcie i wyszukiwać ziół, które niegdyś były najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia, a obecnie nikt o nich nie słyszy. Dlatego tworzę nową serię na swoim blogu- zapomniane zioła lecznicze. Zapraszam do poznania pierwszego gościa:
♦R Z E P I K♦
Agrimonia eupatoria– roślina z rodziny różowatych, obdarzona królewską łaską w 120 r.p.n.e przez króla Pontu. Już wtedy odkryto jej właściwości wspierające pracę organizmu. Rzepik rośnie gromadnie przez wiele lat. Charakteryzuje go delikatny, przyciągający zapach i żółte kwiaty. Rośnie na żyznej ziemi w miejscach nasłonecznionych.
Przez lata rzepik był stosowany przy leczeniu wątroby i woreczka żółciowego. Obecnie odkryto jego dobroczynny wpływ na pracę jelit, żołądka oraz naczyń krwionośnych.
Rzepik ma działanie:
- Odkażające
- Ściągające
- Przeciwbiegunkowe
- Bakteriobójcze
- Moczopędne
- Przeciwzapalne
Warto po niego sięgnąć, ponieważ:
- Obniża poziom cukru w organizmie
- Reguluje ilość bakterii w jelitach
- Łagodzi objawy łuszczycy, hamuje łuszczenie się skóry
- Wzmacnia zastawki żył, wspomaga krążenie
- Wspomaga pracę wątroby i przyspiesza jej procesy regeneracyjne
- Usprawnia pracę żołądka, woreczka żółciowego i jelit
- Przyspiesza przemianę materii
- Przyspiesza gojenie się ran
- Leczy półpasiec
- Łagodzi objawy choroby wrzodowej żołądka
Chociaż z wyglądu niepozorny, potrafi naprawdę pomóc. Ostatnimi czasy naukowcy odkryli jego właściwości antynowotworowe. Nie tylko chroni organizm przed rozwojem nowotworu, ale również wspomaga jego leczenie.
Słyszeliście wcześniej o rzepiku? Widzieliście go u siebie na łąkach? Co myślicie o tej serii wpisów z krótkimi opisami mało znanych ziół?
Czekam na Wasze wypowiedzi!
Pozdrawiam słonecznie:D
P.S. Swoją wiedzę na ten temat czerpię i rozwijam, dzięki książce Pani dr Jadwigi Górnickiej „Leki z ogrodu”
Nie znam rzepika, pierwszy raz o nim słyszę. Jednak bardzo lubię naturalne metody wspomagania organizmu i super, że mogłam się tym ziołem dzięki Tobie zainteresować.
Pozdrowionka 🙂
Nie znałam, dzięki za opis. Na pewno takie info mi się przyda, zwłaszcza, że stawiam na naturalne produkty i zioła ostatnio.
Nie znam. Ale ja rzadko do ziół sięgam 🙂
Brzmi bardzo ciekawie!
Muszę się rozejrzeć, może jest dostępny w mojej okolicy 🙂