Opowiem Wam krótko o CZYSTKU

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Przez ostatnie lata, gdy w mojej rodzinie pojawiły się niechciane choroby, bardzo dokładnie zaczęłam się przyglądać ziołom, które pomagają utrzymać zdrowie i kondycje organizmu na najwyższym poziomie. Jednym z ziół, które jako pierwsze trafiły w moje ręce, był czystek. Jego wszechstronność zastosowań sprawiła, że po dziś dzień jest u mnie w domu niezastąpiony. Korzystając z okazji, że dawno nie pisałam o ziołach, chciałabym Wam przybliżyć tę roślinę. Tak więc poznajcie:

CZYSTEK

Jest to krzew, który uwielbia ciepło, słońce i nie lubi mrozu. Jego ulubione miejsce na ziemi, to kraje śródziemnomorskie, tam możemy go spotkać praktycznie w każdym ogrodzie. U nas pozostaje hodowla szklarniowa lub doniczkowa. Jego charakterystyczną cechą są duże kwiaty, których kolor zależy od gatunku czystka. Jednak to nie kwiaty, a liście są jego sekretem.

 Za jego prozdrowotne właściwości odpowiadają ogromne ilości polifenoli i flawonoidów.

Polifenole mają działanie przeciwutleniające. Zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za szybsze starzenie się organizmu i osłabianie jego komórek, co może doprowadzić do zmian chorobotwórczych, nowotworowych. Im czystek zawdzięcza swoje właściwości antynowotworowe, dodatkowo jest pomocny w leczeniu infekcji, chroni przed miażdżycą i zawałem serca. Polifenole pomagają również walczyć z nadmierną potliwością i przyspieszają przemianę materii.

Flawonoidy działają antyoksydacyjne i przeciwzapalnie. Pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji, dlatego czystek jest polecany osobą z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, czy nawet łuszczyca. Dodatkowo wzmacniają jego działanie przeciwnowotworowe i oczyszczające.

Okłady z czystka przyspieszają gojenie ran, a w postaci mgiełki pomoże nam odstraszyć komary i kleszcze.

Czystek, najbardziej został doceniony przez swoje właściwości oczyszczające. Dzięki regularnemu piciu naparu w ekspresowym tempie pozbywamy się toksyn z organizmu. Już po miesiącu możemy zauważyć poprawę zewnętrzną, czyli poprawa kondycji skóry i włosów, oraz wewnętrzną, lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Ja dorzucam jedną herbatkę czystka do herbaty czarnej albo piję sam napar z ususzonych liści. W smaku nie jest zła, trochę smakuje jak rumianek, ale bardziej łagodnie. Można ją kupić w saszetkach, nawet w Biedronce, jak również w sklepach zielarskich. Polecam Wam wypróbować:)

Sięgacie po herbatki ziołowe? Miałyście już do czynienia z czystkiem?

Czekam na Wasze wypowiedzi!

Pozdrawiam 

9 thoughts on “Opowiem Wam krótko o CZYSTKU

  1. Uwielbiam czystek! Wiem,że ma niesamowite działanie i raczej zaszkodzić nie może. Poza tym uwielbiam miętę i melisę. Co wieczór przed spaniem wypijam kubek herbaty z którymś z tych ziół.
    Pozdrawiam
    Justyna

  2. Bardzo lubię czystek.
    Ten wpis bardzo mi się podoba, może kogoś jeszcze zachęci do jego picia. Z chęcią bym sobie zrobiła czystkową herbatkę i teraz.
    Pozdrawiam 🙂

  3. Bardzo lubię prawie wszystkie herbatki i ziółka. Chociaż prawdziwą królową wśród mojej kolekcji jest zielona herbata. Często sięgam też po rumianek. Czystek wykorzystywałam do tej pory w formie okładów do łagodzenia podrażnień na skórze, ale może czas najwyższy dać mu szansę zadziałać od wewnątrz;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *