Dynia

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dzisiaj pierwszy wpis z nowej serii, jaką postanowiłam uruchomić, a mianowicie wpisy informacyjne- pytanie/odpowiedź. Szybko przekażę Wam informacje, a Wy je łatwo odczytacie i ,mam nadzieję, przyswoicie.

Jesień już w pełni, jutro święto, a dziś piszę o charakterystycznym dla tego okresu warzywie. Mowa o dyni, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w codziennej diecie. Co takiego ma w sobie, że jest polecana przez dietetyków i lekarzy? Jeżeli chcecie się dowiedzieć, zapraszam do szybkiego przeglądu:)

Jakie minerały znajdziemy w dyni?

  • wapń
  • fosfor
  • potas
  • magnez
  • żelazo
  • sód
  • cynk

Jakie zawiera witaminy?

Witaminę A, K, B6, C, E, PP oraz tiaminę, kwas foliowy i ryboflawinę.  

Co o dyni powinien wiedzieć każdy?

Dynia zawiera bardzo dużo karotenów, które nadają jej barwę. Im intensywniejszy kolor miąższu, tym ich więcej. Najwięcej jest w niej beta-karotenu, znanego ze swoich właściwości zapobiegających nowotworom, miażdżycy, nadciśnieniu i chorobą serca. Dodatkowo w dyni jest dużo błonnika, dzięki czemu wspomaga odchudzanie.

Szybko, zwięźle i na temat.

Lubicie dynię? Znacie jakieś fajne przepisy, żeby wykorzystać to warzywo?

Pozdrawiam

Paulina

Szczegółowe informacje o zawartości minerałów i witamin zaczerpnęłam ze strony USDA National Nutrient Database for Standard Reference

5 thoughts on “Dynia

  1. Świetnie zebrane informacje w pigułce. Faktycznie forma łatwa i przyjemna do przyswojenia sobie wiedzy. Ja w dyni jestem zakochana i zawsze czekam na sezon. Moje ulubione danie z jej wykorzystaniem to oczywiście krem z dyni, który w sezonie mogłabym jeść codziennie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *