O błonniku każdy na pewno słyszał. Dzisiaj i ja o nim napiszę, nie dużo, ale postaram się, jak najlepiej przybliżyć Wam, czym jest błonnik i gdzie go znajdziemy. No i oczywiście, jak wpływa na pracę naszego organizmu. Zapraszam do czytania dalej 🙂
Czym jest błonnik?
Błonnik ma bardzo specyficzną budowę. W jego skład wchodzą wielocukry, m.in. pektyny i celuloza, oraz lignina. Nie są one trawione przez nasz układ pokarmowy.
Gdzie znajdziemy błonnik?
Błonnik możemy podzielić na dwie grupy: rozpuszczalny i nierozpuszczalny.
Rozpuszczalny występuje w miąższu produktów pochodzenia roślinnego. Najwięcej jest go w warzywach, roślinach strączkowych oraz owocach jagodowych.
Nierozpuszczalny występuje w skórkach i ziarnach. Można go znaleźć w produktach pełnoziarnistych jak również w otrębach.
Jak działa na nasz organizm?
Błonnik nierozpuszczalny ma zdolność wiązania wody, przez co zwiększa objętość spożytych produktów w jelitach. Usprawnia pracę jelit, ich ukrwienie oraz zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Jest cennym składnikiem każdej diety odchudzającej, ponieważ przedłuża odczuwanie sytości.
Błonnik rozpuszczalny zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, opóźnia wchłanianie się trójglicerydów, a także zapobiega wchłanianiu toksycznych związków przez organizm. Jego dodatkową właściwością jest przyspieszenie wydalania tłuszczów z organizmu oraz spowolnienie wchłaniania cukrów prostych.
Nie dużo czytania, ale wszystkie najważniejsze wiadomości o błonniku właśnie przyswoiłaś:) Mam nadzieję, że wpis się podobał.
Pozdrawiam!
Paulina
P.S. Wpis został stworzony z pomocą artykułu z miesięcznika “Poradnik Zdrowie” oraz książki “Zdrowa dieta”.
Krótki, ale zwięzły i na temat 😀
jarmuż posiada dużo błonnika, lubię kokatajle na jego bazie
Dokładnie wszystko, co o błonniku widzieć należy 🙂 bez niego ani rusz.
Błonnik dobra rzecz! 🙂
Świetny artykuł i wiele przydatnych informacji
Rzec można, że taka porcja informacji w pigułce, ale zawarłaś wszystko co najważniejsze. Oj ciężki los miałyby ten nasze jelita bez błonnika.
Wszystkie informacje już kiedyś gdzieś czytałam, ale wpis się podobał 🙂
Bardzo przydatny post . Wiele ciekawych informacji, a to na pewno mi się przyda 🙂