Błonnik na zdrowie i smukłą sylwetkę

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

O błonniku każdy na pewno słyszał. Dzisiaj i ja o nim napiszę, nie dużo, ale postaram się, jak najlepiej przybliżyć Wam, czym jest błonnik i gdzie go znajdziemy. No i oczywiście, jak wpływa na pracę naszego organizmu. Zapraszam do czytania dalej 🙂

Czym jest błonnik?

Błonnik ma bardzo specyficzną budowę. W jego skład wchodzą wielocukry, m.in. pektyny i celuloza, oraz lignina. Nie są one trawione przez nasz układ pokarmowy.

Gdzie znajdziemy błonnik?

Błonnik możemy podzielić na dwie grupy: rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Rozpuszczalny występuje w miąższu produktów pochodzenia roślinnego. Najwięcej jest go w warzywach, roślinach strączkowych oraz owocach jagodowych.

Nierozpuszczalny występuje w skórkach i ziarnach. Można go znaleźć w produktach pełnoziarnistych jak również w otrębach.

Jak działa na nasz organizm?

Błonnik nierozpuszczalny ma zdolność wiązania wody, przez co zwiększa objętość spożytych produktów w jelitach. Usprawnia pracę jelit, ich ukrwienie oraz zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Jest cennym składnikiem każdej diety odchudzającej, ponieważ przedłuża odczuwanie sytości.

Błonnik rozpuszczalny zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, opóźnia wchłanianie się trójglicerydów, a także zapobiega wchłanianiu toksycznych związków przez organizm. Jego dodatkową właściwością jest przyspieszenie wydalania tłuszczów z organizmu oraz spowolnienie wchłaniania cukrów prostych.

Nie dużo czytania, ale wszystkie najważniejsze wiadomości o błonniku właśnie przyswoiłaś:) Mam nadzieję, że wpis się podobał.

Pozdrawiam!

Paulina

P.S. Wpis został stworzony z pomocą artykułu z miesięcznika “Poradnik Zdrowie” oraz książki “Zdrowa dieta”. 

8 thoughts on “Błonnik na zdrowie i smukłą sylwetkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *