Rokitnik zwyczajny- “ozdoba” naszego zdrowia

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

r4Dawno nie pisałam o roślinach, wiec dzisiaj chciałam nadrobić. Rokitnik zwyczajny na pewno wszyscy widzieliście i pewnie nawet nie wiedzieliście, że to właśnie on:) Często ozdabia parki, rośnie też nad morzem i w górach. Nie tylko ozdabia różne treny, może też “ozdobić” nasze zdrowie, dodać mu więcej odporności i blasku:)

W rokitniku znajdziemy wiele wartościowych składników, które usprawniają pracę organizmu, takich jak:

  1. Kwas Omega-7
  2. Witamina C
  3. Witaminy grupy Br1
  4. Witaminę P
  5. Witaminę E
  6. Prowitaminę A
  7. Kwas organiczny cytrynowy
  8. Kwas organiczny jabłkowy 
  9. Nasycone kwasy tłuszczowe (olejowy, linolenowy, linolowy, izolinowy)
  10. Sole mineralne
  11. Fosfolipidy
  12. Sterydy
  13. Garbniki
  14. Antocyjany

Ale to jeszcze nie wszystko, wymieniłam tylko te najważniejsze. 

Rokitnik zwyczajny jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie, ponieważ może być stosowany na różne sposoby. Zarówno do ochrony zdrowia, leczenia, a także zapobiegania.

Podstawową i w sumie jedną z najważniejszych funkcji rokitnika jest wspieranie organizmu. A robi to z pomocą witamin, które zawiera, zwłaszcza witaminy C. Chroni przed infekcjami układu oddechowego i leczy stany zapalne. 

Zawarty w rokitniku kwas omega-7 wspomaga gojenie się ran i zapobiega powstawaniu blizn. I to jest druga najważniejsza  funkcja rokitnika. Kwas omega-7 jest składnikiem lipidów skóry, a rokitnik jest największym źródłem właśnie tego kwasu.

r2

Dodatkowo soki i olej z rokitnika:

  • Zapobiega zachorowaniu na choroby układu krążenia, m.in. miażdżycę
  • Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór
  • Pomaga w leczeniu chorób wrzodowych i układu pokarmowego 
  • Poprawia jakość widzenia i leczy zapalenie spojówek

W kosmetykach również można spotkać olej z rokitnika. Najczęściej jest on widoczny w kremach do cery suchej, w produktach przeciwzmarszczkowych oraz w produktach do cery problematycznej. Wszystko zawdzięcza wysokiej zawartości kwasów omega-7 oraz prowitaminie A i witaminie C. Spowalnia starzenie się skóry, przyspiesza gojenie niedoskonałości, poprawia koloryt i dodaje blasku zmęczonej skórze.

Mieliście styczność już z kosmetykami lub lekami z ekstraktami z rokitnika? W sklepach ze zdrową żywnością można kupić syrop z tej roślinki, można go dodać do wieczornej herbatki lub rozpuścić w r3odrobinie ciepłej wody i stworzyć leczniczy okład na twarz. Widziałam też herbatki z dodatkiem owocu rokietnika:)

Sok z rokitnika można sobie zrobić samemu. Znalazłam przepis w jednej z książek zielarskich (takie moje małe hobby). Oto on:

Kilogram owoców rokitnika zasyp kilogramem cukru. Odstaw na 7-8 godzin. Po tym czasie gotuj na małym ogniu przez 20-30 minut. Następnie przecedź sok i zlej do butelki.  

 Mam nadzieję, że troszkę Wam przybliżyłam tą roślinkę:) Napiszcie mi czy słyszeliście o niej i czy mieliście z nią do czynienia!

Czekam na Wasze komentarze!

Pozdrawiam

Absurdalna 

9 thoughts on “Rokitnik zwyczajny- “ozdoba” naszego zdrowia

  1. Widuję tą roślinę często, ale nawet nie miałam pojęcia jak się nazywa, a już na pewno nie wiedziałam absolutnie nic o jej właściwościach, a szkoda, bo z tego co widzę powinnam się z nią zaprzyjaźnić ze względu na problemy żołądkowe. Dzięki za ten wpis- jak zwykle kopalnia wiedzy u Ciebie 🙂

  2. Sporo o niej czytałam, dlatego rok temu zasadziłam dwa krzaki u siebie na działce, niestety jeden ktoś wykopał 🙁 Za to drugi chyba się przyją, choć pewna na 100% nie jestem-zobaczymy na wiosnę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *