Koenzym Q10- substancja młodości? A może nie tylko…

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Najlepszą reklamą kremów i balsamów jest właśnie podkreślenie, iż zawiera on koenzym Q10. Ważne jest by zwracać na to uwagę, ponieważ ta substancja przeciwdziała starzeniu się skóry, dodatkowo ujędrnia, nawilża, przeciwdziała powstawaniu i rozjaśnia już istniejące przebarwienia. No i na tym wiedza większości osób się kończy.

Ostatnio czytałam bardzo ciekawy artykuł w Poradniku Zdrowie, nie wiem nawet z którego roku, ale dosyć stary, właśnie o koenzymie Q10. Dzisiaj właśnie chciałabym Wam przekazać to czego się dowiedziałam, a naprawdę dowiedziałam się bardzo dużo.

Do czego nam jest potrzebny koenzym Q10?

q10Koenzym Q10 jest niezbędną substancją w naszym organizmie. Dzięki niemu nasze komórki funkcjonują prawidłowo. Jego głównym zadaniem jest dotlenianie komórek, ochrona przed działaniem wolnych rodników, jak również udział w procesie wytwarzania energii w komórkach. Ale to nie wszystko. Jest niezbędny dla organów, które do funkcjonowania potrzebują dużo energii, takich jak serce czy mięśnie szkieletowe.

Jakie inne działanie ma koenzym Q10?

Jego działanie antyoksydacyjne jest powszechnie znane, ale w stosunku do skóry. Koenzym Q10 będący silnym antyoksydantem przeciwdziała nowotworowi, miażdżycy i odkładaniu się złego cholesterolu w organizmie.

Kolejnym działaniem jest funkcja naprawcza. Potrafi nie tylko zapobiegać negatywnym zmianom zachodzącym wewnątrz organizmu, ale również “naprawia” już powstałe uszkodzenia i braki.

Co pomaga wyleczyć koenzym Q10?

Nie tylko niedoskonałości skóry:) Wymienię w podpunktach, jakie choroby pomaga leczyć:

q100

+niewydolność krążenia

+choroby niedokrwienne serca

+parodontozę+nadciśnienie

+miażdżycę

+cukrzycę typu II

+Parkisona

+Alzheimera

Jak rozpoznać braki koenzymu Q10 w organizmie?

Gdy jest go za mało, organizm daje silne sygnały. Stajemy się bardziej podatni na choroby, słabsi kondycyjnie i jesteśmy ciągle zmęczeni. Dodatkowo sygnały mogą dawać organy, które tego koenzymu potrzebują najbardziej, np. zaburzenia rytmu pracy serca.

Kto jest najbardziej narażony na niedobory koenzymu Q10?

Osoby: dużo trenujące, pracujące fizycznie, żyjące w zanieczyszczonym środowisku, przewlekle chore.

Z czym dostarczamy sobie koenzym Q10?

Możemy go uzupełniać nie tylko tabletkami. Jak zawsze trzeba dodać niektóre składniki do swojej codziennej diety. Najwięcej go znajdziemy w rybach, szpinaku, brokułach, podrobach, olejach i produktach pełnoziarnistych.

Warto pamiętać!

Koenzym Q10 jest nieodporny na wysokie temperatury, dlatego w gotowanych potrawach jest go mniej. Jego przyswajanie jest zależne od obecności tłuszczy. Tylko w nich jest aktywny.

Mam nadzieję, że te informacje uzupełniły Waszą wiedzę, tak samo jak moją. A może wiedzieliście już o tym wszystkim? 

Pozdrawiam!

Absurdalna

3 thoughts on “Koenzym Q10- substancja młodości? A może nie tylko…

  1. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam. Myślałam, że to tylko jakiś tam składnik kosmetyków i już. Że ma działanie co najwyżej powierzchowne, czyli wpływa tylko na skórę, a tu proszę:) u Ciebie jak zawsze ciekawostki 🙂

    1. Kiedyś też tak myślałam, na szczęście po zagłębieniu się w ten temat mój tok myślenia został zmieniony. Dlatego musiałam się tym podzielić na blogu 🙂 Dziękuję, staram się by można było znaleźć u mnie na blogu ciekawe wpisy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *