Ciekawostki o naszej skórze

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Witajcie:) 

Powracam po przerwie, spowodowanej przymusowym odwykiem od internetu:) Nie ma to jak żyć w kraju, w którym na naprawę awarii czeka się półtora tygodnia… Jednak najważniejsze, że już jest ok i mam nadzieję, że tak pozostanie, bo strasznie nie lubię zaniedbywać bloga, ani Was, moi Kochani czytelnicy i koledzy bloggerzy:)

Na dzisiejszy wpis przygotowałam kilka ciekawostek o skórze. Mam nadzieję, że was zaciekawi i  informacje Wam się przydadzą. No to zapraszam do czytania:

———–SKÓRA———-

Po co człowiekowi skóra?

Dzięki niej nasz organizm jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, wszelkimi czynnikami zewnętrznymi i zmianami temperatur. Reguluje temperaturę ciała, odbiera bodźce czuciowe i jest naszym życiowym barometrem. Na niej widać w jakim jesteśmy wieku.

 

Co skóra lubi?

Teraz najważniejsze w okresie letnim jest zaznaczenie i podkreślenie grubą linią, że skóra lubi kosmetyki z filtrami UV. Promieniowanie słoneczne powoduje przedwczesne starzenie się skóry, jej przesuszanie, marszczenie, a nawet może doprowadzić do zmian nowotworowych. 

Dlatego lepiej o tym pamiętać.

Skóra uwielbia również nawilżanie. Potrzeba wody jest spowodowana tym, że stanowi ona część płaszcza ochronnego skóry. Dzięki wodzie skóra się odżywia i regeneruje. Trzeba pamiętać o nawilżeniu w każdym wieku.

Ostatnimi ulubieńcami naszej skóry są witaminy i minerały. Ich zadaniem jest regenerowanie naskórka, uszczelnianie go, leczenie stanów zapalnych i ochrona przed działaniem wolnych rodników. Najważniejsze witaminy i minerały to: witamina A, B, C, E, cynk, krzem i magnez. 

Jakiej grubości mamy skórę?

Średnio nasza skóra ma grubość 3 mm. Grubość skóry zależy od miejsca na ciele. Najcieńszą skórę mamy na powiekach ok.0,02mm, a najgrubszą na piętach 1,4mm. Skóra poddawana różnym bodźcom może ulegać zgrubieniu, zwłaszcza na dłoniach i stopach. 

Ile waży nasza skóra?

Skóra, która zajmuje 2 metry kwadratowe naszego ciała, jest największym naszym organem. Jej waga to ok. 4kg. Po ok 28 dniach zmieniamy cały naskórek. Dotarłam do informacji, że w ciągu życia człowiek wymienia przeciętnie 18 kg skóry.

Czym się różni skóra mężczyzny od skóry kobiety?

k

Panowie mają sporo grubszą skórą od kobiet. Mają więcej włókna kolagenowego i elastyny, dzięki czemu jest ona jędrniejsza i bardziej elastyczna. Dodatkowo męska skóra jest lepiej ukrwiona. Mężczyźni posiadają więcej gruczołów łojowych i potowych.

———————–

Kilka wygmeranych ciekawostek dla Was:) Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa w momencie, gdy mój internet się zbuntował i nic nie pisałam:* 

Po raz kolejny zapraszam na konkurs, jeszcze tylko 3 dni, łącznie z dzisiejszym, na zgłoszenie się. A już pierwszego sierpnia poznamy zwycięzce:) Jeżeli jeszcze się nie zgłosiliście klikajcie tu–> KONKURS !!

Pozdrawiam i ślę słoneczne buziaki!

Absurdalna 

P.S. Wykonując wpis korzystałam z różnych źródeł, m.in. encyklopedii ludzkiego ciała, a także gazety “Poradnik Zdrowie”  z maja tego roku. 

10 thoughts on “Ciekawostki o naszej skórze

  1. “Panowie mają sporo grubszą skórą od kobiet. Mają więcej włókna kolagenowego i elastyny, dzięki czemu jest ona jędrniejsza i bardziej elastyczna”

    O proszę! 🙂 Panowie mają jędrniejsza skórę – nie wiedziałem 🙂
    Fajny wpis!

    1. Na tego typu plamy najlepsza jest maść z witaminą A. Na początku troszkę będzie szczypać i czerwienić się, ale po ok tygodniu skóra się zregeneruje i plamy będą nie widoczne, albo odrobinę odróżniające się. Tylko na noc trzeba smarować, a wychodząc na słońce trzeba używać wysokich filtrów 🙂 Bratu kiedyś tak zlikwidowałam plamy:)

  2. Wow, dzięki za skarbnicę wiedzy 🙂 Często zapominamy o właściwej pielęgnacji skóry ograniczając się do wklepywania kremów, a przecież trzeba też jeść witaminy, bilansować dietę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *