Witajcie:)
Powracam po przerwie, spowodowanej przymusowym odwykiem od internetu:) Nie ma to jak żyć w kraju, w którym na naprawę awarii czeka się półtora tygodnia… Jednak najważniejsze, że już jest ok i mam nadzieję, że tak pozostanie, bo strasznie nie lubię zaniedbywać bloga, ani Was, moi Kochani czytelnicy i koledzy bloggerzy:)
Na dzisiejszy wpis przygotowałam kilka ciekawostek o skórze. Mam nadzieję, że was zaciekawi i informacje Wam się przydadzą. No to zapraszam do czytania:
———–SKÓRA———-
Po co człowiekowi skóra?
Dzięki niej nasz organizm jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, wszelkimi czynnikami zewnętrznymi i zmianami temperatur. Reguluje temperaturę ciała, odbiera bodźce czuciowe i jest naszym życiowym barometrem. Na niej widać w jakim jesteśmy wieku.
Co skóra lubi?
Teraz najważniejsze w okresie letnim jest zaznaczenie i podkreślenie grubą linią, że skóra lubi kosmetyki z filtrami UV. Promieniowanie słoneczne powoduje przedwczesne starzenie się skóry, jej przesuszanie, marszczenie, a nawet może doprowadzić do zmian nowotworowych.
Dlatego lepiej o tym pamiętać.
Skóra uwielbia również nawilżanie. Potrzeba wody jest spowodowana tym, że stanowi ona część płaszcza ochronnego skóry. Dzięki wodzie skóra się odżywia i regeneruje. Trzeba pamiętać o nawilżeniu w każdym wieku.
Ostatnimi ulubieńcami naszej skóry są witaminy i minerały. Ich zadaniem jest regenerowanie naskórka, uszczelnianie go, leczenie stanów zapalnych i ochrona przed działaniem wolnych rodników. Najważniejsze witaminy i minerały to: witamina A, B, C, E, cynk, krzem i magnez.
Jakiej grubości mamy skórę?
Średnio nasza skóra ma grubość 3 mm. Grubość skóry zależy od miejsca na ciele. Najcieńszą skórę mamy na powiekach ok.0,02mm, a najgrubszą na piętach 1,4mm. Skóra poddawana różnym bodźcom może ulegać zgrubieniu, zwłaszcza na dłoniach i stopach.
Ile waży nasza skóra?
Skóra, która zajmuje 2 metry kwadratowe naszego ciała, jest największym naszym organem. Jej waga to ok. 4kg. Po ok 28 dniach zmieniamy cały naskórek. Dotarłam do informacji, że w ciągu życia człowiek wymienia przeciętnie 18 kg skóry.
Czym się różni skóra mężczyzny od skóry kobiety?
Panowie mają sporo grubszą skórą od kobiet. Mają więcej włókna kolagenowego i elastyny, dzięki czemu jest ona jędrniejsza i bardziej elastyczna. Dodatkowo męska skóra jest lepiej ukrwiona. Mężczyźni posiadają więcej gruczołów łojowych i potowych.
———————–
Kilka wygmeranych ciekawostek dla Was:) Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa w momencie, gdy mój internet się zbuntował i nic nie pisałam:*
Po raz kolejny zapraszam na konkurs, jeszcze tylko 3 dni, łącznie z dzisiejszym, na zgłoszenie się. A już pierwszego sierpnia poznamy zwycięzce:) Jeżeli jeszcze się nie zgłosiliście klikajcie tu–> KONKURS !!
Pozdrawiam i ślę słoneczne buziaki!
Absurdalna
P.S. Wykonując wpis korzystałam z różnych źródeł, m.in. encyklopedii ludzkiego ciała, a także gazety “Poradnik Zdrowie” z maja tego roku.
“Panowie mają sporo grubszą skórą od kobiet. Mają więcej włókna kolagenowego i elastyny, dzięki czemu jest ona jędrniejsza i bardziej elastyczna”
O proszę! 🙂 Panowie mają jędrniejsza skórę – nie wiedziałem 🙂
Fajny wpis!
Alee fajny i ciekawy wpisik.:) Zainteresowało mnie szczególnie to, ile waży nasza skóra i ile kg jej zrzucamy ;D
o fajny ciekawy temat, a co do tego tematu to moze cos mi poradzisz na plamy po opalaniu na sórze, zostały mi własnie na ramionach po zejściu skóry
Na tego typu plamy najlepsza jest maść z witaminą A. Na początku troszkę będzie szczypać i czerwienić się, ale po ok tygodniu skóra się zregeneruje i plamy będą nie widoczne, albo odrobinę odróżniające się. Tylko na noc trzeba smarować, a wychodząc na słońce trzeba używać wysokich filtrów 🙂 Bratu kiedyś tak zlikwidowałam plamy:)
Bardzo ciekawie to przedstawiłaś 🙂 Zgadzam się, że należy chronić skórę filtrami i nawilżać. Przecież nie chcemy się szybko starzeć.
Nawet nie wiedziałam ze tyle czynników może spowodować nowotwór skory. A słyszał am tylko o czerniaku.
Wow, dzięki za skarbnicę wiedzy 🙂 Często zapominamy o właściwej pielęgnacji skóry ograniczając się do wklepywania kremów, a przecież trzeba też jeść witaminy, bilansować dietę! 🙂
Bardzo ciekawe informacje. Bardzo optymistyczny zrobił się wygląd Twojego bloga. Bardzo mi się podoba.
Bardzo ciekawy post! Ale szczególnie podoba mi się teraz wygląd Twojego bloga, od razu robi się weselej i czuć że są wakacje 😉
Ciekawy post, od razu przypomniała mi się lekcja biologii z liceum hehe 🙂
Zapraszam do siebie.