Kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale również mają wspaniałe właściwości zdrowotne. Zapraszam Was na wiosenny przegląd zdrowia:)
Chaber
Kwiaty te zawierają antocyjany, sole mineralne, garbniki, hormony roślinne, śluzy i witaminę C. Ma zbawienny wpływ na cerę, która pod wpływem jego działania staje się odżywiona, nawilżona i gładka. Można stosować napar z chabra jako płukankę do włosów, dzięki czemu pozbędziemy się żółtych refleksów z blond włosów:) Dodatkowo napar z chabra leczy stany zapalne powiek oraz spojówek. Ma także właściwości moczopędne.
Przepisy
Płukanka do włosów: 3 łyżki płatków chabru zalej litrem wody. Gotuj 20 minut na małym ogniu. Przecedź, dodaj litr chłodnej wody i użyj do ostatniego płukania po myciu głowy.
Okład na oczy: Łyżeczkę płatków zalej szklanką wrzątku. Parz przez 10 minut, następnie przecedź. Zamocz gaziki w naparze i przemywaj nimi oczy 3 razy dziennie. Należy stosować przy zapaleniu spojówek.
Czarny bez
W tej roślince cenne są i owoce i kwiaty. Zawierają sporo witaminy A, B, C i kwas foliowy, który chroni DNA komórek. Takie właściwości sprawiają, że bez działa przeciwbólowo, żółciopędnie , moczopędnie i odtruwa organizm. Dla nasze urody zbawienne jest to, że uszczelnia naczynia włosowate, wygładza skórę i redukuje wydzielanie łoju.
Przepisy
Kojące kompresy: 3 łyżki suszonych kwiatów czarnego bzu zaparz w filiżance wrzątku. Przecedź, ostudź. Nałóż na wacik i połóż na oczy na 15 minut. Jeżeli chcesz stworzyć z tego kojącą maseczkę, dodaj do naparu łyżkę płatków owsianych i 2 łyżki jogurtu. Nałóż na twarz na 15 minut i spłucz letnią wodą.
Napar na przeziębienie: Łyżeczkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku, pozostaw na 10 minut pod przykryciem. Pij 1/2 szklanki naparu dwa razy dziennie.
Dziurawiec
Idealny kwiat dla osób z problemami skórnymi. Liście dziurawca zawierają flawonoidy, witaminy A i C, pektyny, olejek eteryczny, garbniki i żywicę. Dziurawiec odkaża, za pobiega stanom zapalnym skóry, działa oczyszczająco i przyspiesza gojenie i regeneracje uszkodzonego naskórka. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i poprawia ukrwienie skóry.
Przepisy
Tonik dla cery tłustej: Zalej w słoiku 3 łyżki dziurawca 20 ml mocnego alkoholu (np. spirytusu) i 150 ml wody destylowanej. Zakręć szczelnie słoik i odstaw na 24 godziny. Następnie dodaj sok z ćwiartki cytryny i używaj do przemywania cery.
Napar na dobry nastrój: 2 łyżki dziurawca zalej połową litra wrzątku, przykryj i zaparzaj przez 30 minut. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki naparu.
Pozdrawiam:*
Absurdalna
Nie słyszałam jeszcze o właściwościach tych kwiatów, ale jest to bardzo ciekawe 😉
Dziękuję za wskazówkę 😉 jak tylko chabry mi zakwitną wypróbuję płukankę do blondu 🙂
A ja wychowałam się na wsi wśród habrów i myślałam, że z nich można co najwyżej zrobić wianki 🙂 I kupowałam fioletowe szampony, żeby pozbyć się żółtości z blondu!!! 🙂 Uwielbiam Twojego bloga, bo za każdym razem trafiam tu na coś ciekawego!
PS Wiesz, że kiedyś wierzono, że przyniesiony do domu chaber przyciąga biedę???
No proszę ile można się dowiedzieć dzięki temu co piszesz na blogu. Dzięki wielkie 😉
Bardzo lubię herbaty z dodatkiem ziół i kwiatów, ostatnio piję zieloną herbatę z bratkiem i jest przepyszna 😉
moja mama robi syropy z mlecza i z czarnego bzu, woli takie srodki na przeziebienie. widze ze u ciebie zmiana nagłowka, bardzo ładnie 🙂 pozdrawiam
Jeśli dobrze pamiętam, to dziurawca nie powinno się pić jak jest słonecznie, bo przy ekspozycji skory na słońce wychodzą plamy – ale jeśli dobrze pamiętam 😉
Jak byłam mała chodziłam z babcią na spacerki na wsi i zbierałyśmy zioła.. właśnie dziurawiec między innymi, później wisiały na ganku i suszyły się 😉 I do tej pory tylko tyle miałam do czynienia z tymi roślinkami 😉
Z chabrem to mam do czynienia tylko jako z kolorem na ubraniach 🙂
A czarny bez to mi się od razu kojarzy z takim dowcipem, ale może nie będę opowiadać, bo nie wypada… 🙂