Mało znany, ale cenny skarb natury- Wiesiołek

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Moje wpisy z cyklu- Trochę zdrowia z natury. No cóż na to poradzę, że ta nasza urocza Matka Natura obdarowuje nas takimi skarbami. Dzisiaj o wiesiołku.

Wiesiołek, to pospolita roślina, która rośnie na polach, łąkach i nieużytkach. Choć taka niepozorna, ma bardzo dużo zbawiennych dla zdrowia właściwości, które są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym 

 

Najcenniejszą częścią wiesiołka są jego drobne, twarde nasionka, z których uzyskiwany jest olej. W tym oleju znajdziemynienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak:

  • Kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA),od których zależy prawidłowy przebieg procesów życiowych. 
  • Kwas oleinowy
  • Kwas palmitynowy
  • Kwas stearynowy
Oraz: fitosterole, białko bogate w aminokwasy siarkowe i tryptofan (niezbędny do funkcjonowania organizmu człowieka aminokwas, który musi być dostarczany wraz z pożywieniem), enzymy, witaminę E, cynk, selen, magnez i wapń. 
 

Dzięki tym wszystkim składnikom wiesiołek jest drogocennym składnikiem kosmetyków oraz leków.
Na co pomaga wiesiołek?
1. Wspomaga odchudzanie
Ma właściwości wspomagające trawienie oraz zapobiegające odkładaniu się tłuszczu. Zawarty w nim kwas GLA sprawia, że brunatna tkanka tłuszczowa działa bardziej efektownie, dzięki czemu zamienia tkankę tłuszczową na ciepło. Kobiety mają więcej brunatnej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, dlatego dla kobiet działanie oleju z wiesiołka będzie zbawienne w walce z tłuszczykiem:)
2.  Ratunek na problemy ze skórą
Olej z wiesiołka usuwa toksyny i leczy ubytki wywołane przez wolne rodniki. Dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych zapobiega utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry. Kwasy te również pobudzają produkcję enzymu, który pomaga leczyć różne problemy skórne, takie jak trądzik czy łuszczyca. Także olej z wiesiołka pomoże nam utrzymać gładką, jędrną, elastyczną i promienną skórę:)
3. Pomoc w chorobach reumatycznych
Znowu zbawienny wpływ mają kwasy zawarte w oleju z wiesiołka. Tym razem działają leczniczo na stawy, w przypadku złamań i chorób więzadeł. Dodatkowo łagodzą bóle reumatyczne, pobudzają regenerację tkanki łącznej i chrzęstnej, przyspieszają gojenie ran, zapobiegają zapaleniu stawów.
4. Wzmacnia odporność organizmu
Wysoki poziom kwasów z grupy omega zapobiega rozwojowi schorzeń płuc, oskrzeli, gardła, oczu, nabytej alergii oraz astmy.
5. Pomaga na kobiece dolegliwości
Dzięki zawartości magnezu i kwasów tłuszczowych działa pozytywnie na gospodarkę hormonalną kobiety, dzięki czemu łagodzi bóle miesiączkowe, poprawia samopoczucie i działa uspokajająco.
Po za tym olej z wiesiołka:
6. Wpływa na obniżenie cholesterolu.
7. Poprawia płodność
8. Wspomaga i pobudza pracę mózgu
9. Chroni układ krążenia
10. Działa pomocniczo podczas terapii nowotworowej
Pamiętaj!
Oleju z wiesiołka nie podgrzewa się. Jest on tłoczony na zimno, by zachować swoje wszystkie cenne wartości, tak więc również w domu nie powinno się go podgrzewać. Można go dodawać do sałatek, zimnych sosów, nakładać go na twarz lub wcierać we włosy, ale nie nadaje się on do smażenia  czy gotowania. 
Jak wiosennie się zrobiło:) 
Pozdrawiam
Absurdalna

15 thoughts on “Mało znany, ale cenny skarb natury- Wiesiołek

  1. Czyli można kupić gdzieś taki olej tak ? bo zastanawiam się czy można by go było nazbierać i ususzyć i zrobić sobie z niego herbatę albo taki napar np. do rozrabiania maseczek, bądź przemywania buzi 😉 pozdrawiam

    1. Tak, można go kupić w sklepie ze zdrową żywnością i w sklepie zielarskim. W zielarskim, można również znaleźć ususzone ziarenka, które można samemu rozdrobnić z dodatkiem zimnej wody i powstanie taka papka na maseczkę. Niestety herbaty ani naparów nie powinno się robić z wiesiołka, ponieważ gorąca woda pozbawia go większości wartości. Ale do przemywania twarzy, jako tonik, można używać czystego oleju prosto z buteleczki:) Zapomniałam dodać, że można go również w aptekach dostać:)

  2. Bardzo popularne są teraz oleje z róznych roślin dodawane do potraw i stosowane jako kosmetyki. Fajnie, że wraca się do naturalnych składników i tak sprytnie wykorzystuje ich właściwości 😉 Bardzo pouczający wpis i wnosi sporo informacji do mojej niedośwadczonej jeszcze w tych tematach głowy ;P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *