Wieczorne oczyszczanie- demakijaż

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Tyle już pisałam o makijażu, to teraz chciałabym Wam opowiedzieć o poprawnym demakijażu dostosowanym do poszczególnych typów cery.

Demakijaż jest najważniejszym punktem w pielęgnacji twarzy. Żaden kram nie zadziała na skórę, gdy ta nie będzie idealnie czysta. Trzeba również pamiętać o doborze kosmetyków- muszą być przeznaczone do typu naszej cery.

Po całym dniu na naszej buzi zbiera się ogromna ilość zanieczyszczeń, a wieczorem, chodź nie dostrzeżemy tego gołym okiem, skóra jest brudna. Wszystkie kurze, pot, sebum osadzają się na naszej twarzy i zatykają pory. Nasza skóra nie może wtedy normalnie funkcjonować i zaczynają powstawać krostki i zaskórniki. Dlatego tak ważne jest aby pamiętać o szybkim i skutecznym pozbyciu się zanieczyszczeń. Dodatkowo niezmyty dokładnie makijaż działa na naszą skórę drażniąco, przez co staje się zaczerwieniona, swędzi, a oczy stają się opuchnięte po nocy. Pamiętać trzeba też, że zanieczyszczenia tworzą barierę dla składników odżywczych znajdujących się w kosmetykach pielęgnacyjnych. Koniecznie trzeba codziennie starannie oczyszczać twarz i nie zapominać o peelingu raz na tydzień, który usunie martwy naskórek.

Demakijaż oczu

Skóra na powiekach i wokół oczu jest delikatna i bardzo cienka (ma tylko 1/2 mm). Dlatego nie trzyj powiek, tylko przyłóż do nich wacik nasączony np. mleczkiem i poczekaj kilkanaście sekund, aż rozpuści on kolorowe kosmetyki. Następnie delikatnie przesuwaj wacik zawsze od wewnętrznego kącika oka w kierunku skroni.

Tusz do rzęs zmywaj ruchami pionowymi, pod oko podłóż sobie chusteczkę, dzięki temu unikniesz rozmazania i efektu „misia pandy”. Natomiast ruchami poziomymi usuniesz z miedzy rzęs resztki eyelinera i cieni.

Demakijaż twarzy

Do demakijażu skóry twarzy najlepiej stosować środki specjalnie do tego przeznaczone i dostosowane do typy skóry. Mogą to być mleczka, pianki lub żele.

Mleczka do demakijażu zawierają największą ilość składników nawilżających, jednocześnie bardzo natłuszczają. Niestety nie jest to zaletą, dla osób z tłustą cerę. Mleczko nakładaj na twarz płatkiem kosmetycznym i oczyszczaj delikatnie buzię.

Pianka i żele są lżejsze od mleczka. Należy je delikatnie wmasować w skórę twarzy, a następnie spłukać wodą. Tego typu kosmetyki trzeba dobierać z rozwagą, by były odpowiednio dostosowane do rodzaju skóry.

Jeśli masz zdrową, młodą skórę, możesz myć  twarz samą wodą. Tylko zapomnij o zwykłym mydle, bo zniszczysz warstwę ochronną skóry. Klasyczne mydło strasznie wysusza skórę, pozostawia osad z pH powyżej 8 i ułatwia przenikanie alergenów i innych podrażniających czynników w głąb skory. Ale jest na to rada, użyj myjącej kostki- syndetu, która zawiera mniej niż 10% mydła, pozostałe 90% to syntetyczne detergenty myjące.

Demakijaż cery tłustej

Do cery tłustej należy używać płynów beztłuszczowych, antybakteryjnych o pH 4,5-5,5. Usuwają one dokładnie nagromadzone sebum i zwężają pory, dzięki czemu dodatkowo zmatują skórę, ale nie odtłuszczą jej całkowicie. To jest bardzo dobre, ponieważ gdy przesuszymy cerę tłustą, wydziela ona jeszcze więcej łoju, przez co jej stan się pogarsza.  

Demakijaż cery suchej

Do skóry suchej powinno się używać delikatnych nawilżających pianek zawierających trochę lipidów i olejek. Najlepiej by była bez zapachowa. Taki typ skóry jest zazwyczaj wrażliwy, a czasem nawet skłonna do alergii, dlatego im mniej „ulepszaczy” tym lepiej.

Demakijaż cery wrażliwej i naczynkowej

Oczyszczając cerę wrażliwą należy dobierać kosmetyki specjalnie do tego przeznaczone. Nie zawierają one alergenów, ani środków drażniących. Do demakijażu najlepiej używać płynu micelarnego, który naniesiony wacikiem i przytrzymany rozpuści makijaż bez tarcia i naruszania hydrolipidowej warstwy skóry.

Cerę naczynkową traktuj jako nadzwyczaj wrażliwą. Dla niej są przeznaczone specjalne serie kosmetyków, które zadbają o nią idealnie. Są to delikatniejsze kosmetyki niż te do cery wrażliwej, zawierają dodatkowe składniki wspomagające pracę naczynek i zmniejszające ich widoczniść.

Demakijaż cery mieszanej

Cera mieszana potrzebuje swoich kosmetyków. W drogeriach można zakupić kosmetyki specjalistyczne do tego typu skóry. Są one zazwyczaj normalizujące, czyli nawilżają suche partie skóry, regenerują naskórek oraz oczyszczą i zmatowią  tam, gdzie zbiera się nadmiar sebum.

 WNIOSKI DO ZAPAMIĘTANIA!

Wykonujcie codziennie staranny demakijaż! Do jego wykonania stosujcie kosmetyki, które są przeznaczone do Waszej cery! Źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne mogą zamiast dobrych efektów sprawić, że stan Waszej skóry się bardzo pogorszy. 

Pozdrawiam 

Absurdalna

14 thoughts on “Wieczorne oczyszczanie- demakijaż

  1. Bardzo cenne uwagi. Podobają mi się Twoje pomysły na wpisy, takie informatywne są.
    Osobiście używam płynów do cery tłustej, ale potrzebuję też nawilżenia, dlatego wieczorem jest to pianka a rano mleczko. Zawsze stosuję poranne mycie twarzy, gdyż po nocy moja twarz strasznie się świeci, ale nie chcę usuwać z niej całego nawilżenia.

    Zapraszam do siebie: http://www.swiatobserwatorki.blogspot.com

    Trzymaj tak dalej! : )

  2. Do wrażliwej skóry, której wszystko przeszkadza i ze wszystkiego jest niezadowolona, polecam mój zestaw do demakijażu mleczko i tonik Dermiki z serii Hypoalergica.

  3. Nie od parady wszyscy mówią, że wieczorny demakijaż jest najważniejszy w pielęgnacji skóry 😉 Ja nawet bez makijażu wieczorem oczyszczam cerę płynem lub mleczkiem żeby zmyć z niej resztki męczącego dnia

  4. Bardzo fajny post.:) O też słyszałam o szarym mydle, ale to bardziej na wypryski, bo ono wysuszało. I też myłam parę razy nim buzię.:) Na wypryski w sam raz.;D
    Jestem zakochana w dwufazowych płynach do demakijażu oczu.:) A twarz płynem micelarnym. A Ty czym robisz demakijaż?:)

    1. Ja mam żel do mycia twarzy z Garniera, który opisywałam już w jednym poście. Oczy zmywam mleczkiem do demakijażu z Nivea, jako jedyny nie podrażnia mi oczu. A na koniec przemywam twarz płynem micelarym z AA do skóry mieszanej. Po takich zabiegach mam pewność że dobrze oczyściłam skórę:)

  5. Mi mycie wodą strasznie wysusza twarz, nie ważne czy to żel, czy mydło, dlatego wolę płyn micelarny, mleczko albo nawet jakiś najzwyklejszy krem najwilżający. Słyszałam też kiedyś, że bardzo dobrze jest myć twarz szarym mydłem, bo jest naturalne i ma mniej chemii niż te wszystkie kosmetyki, ale tego nigdy jeszcze nie próbowałam.

    1. Kiedyś mi Pani kosmetyczka powiedziała żebym wypróbowała szare mydło do mycia twarzy. Ale strasznie miałam po nim ściągniętą skórę, dlatego przestałam używać i przerzuciłam się na żele do cery mieszanej i mleczka do demakijażu.

  6. Pamiętam , że kiedy dostałam pierwszy tusz do rzęs mama powiedziała m i “pamiętaj że musisz zawsze go dokładnie zmyć”! I miała świętą rację! Demakijaż to jedna z najważniejszych czynności! I fajnie że rozdzieliłaś sposoby do każdego typu cery! Bo używanie prawidłowych kosmetyków, wspomaga nasza skórę i może jej nawet pomóc 😉
    Pozdrawiam!

  7. O rety! Te wszystkie rozdzielenia – tu tak, tu tak, tu tym, a tam tamtym… Chyba bym oszalała… Do demakijażu używam fajnego mydła w płynie, którym normalnie myję całą twarz. Wszystko dobrze usuwa. Potem mój ulubiony kremik z Bambino i już. Za to moja skóra twarzy ma się świetnie. 🙂 Szybko, miło, a przy okazji oszczędnie, bo dla mnie te wszystkie mleczka i płyny do demakijażu to po prostu marketing. Nie uważam, żeby były tak strasznie bardzo potrzebne. Gorzej, jeśli ktoś ma mega wrażliwą cerę i potrzebuje do mycia specjalnych specjalności, ale nie znam takiej osoby póki co. Pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *