O śnie na sen- śpij dobrze!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Witajcie!

Dzisiaj chciałam się trochę zagłębić we wnętrze naszego organizmu. Na pewno wiecie, że sen jest najważniejszy dla naszego ciała i ducha. Pomaga zregenerować organizm, uspokoić  myśli, odprężyć się… Dzisiaj właśnie na ten temat chciałam pisać.

Kładąc się spać trzeba pamiętać by nie być głodnym i nie czuć zagrożenia zewnętrznego, ponieważ wtedy możemy mieć problemy z zaśnięciem lub nasz sen będzie przerywany. Gdy uśniemy przechodzimy w fazy snu, są dwie: REM (Rapid Eye Movement) i NREM (Non Rapid Eye Movement). Zaraz po zaśnięciu rozpoczynamy fazę NREM, która trwa około 100 minut, następnie wpadamy w fazę REM, która trwa około 40minut. I tak kilkukrotnie w trakcie nocy. Faza NREM to podzielony na 4 stadia sen głęboki, a faza REM, to sen płytki, w którym wciąż poruszają się gałki oczne. Podczas snu oddychamy rzadziej i nasze serce bije wolniej, co oznaczałoby że leżymy bezczynnie, ale przeciętnie w nocy potrafimy nawet 40 razy zmieniać pozycję.

Skoro fazy już znamy, to mam dla Was kilka ciekawostek o samym śnie:) Wiecie, że 12% ludzi śni na czarno-biało? U nich życzenie „kolorowych snów” byłoby nie zbyt trafione. Bezbarwne sny są zazwyczaj związane z jakimiś traumatycznymi przeżyciami jakie miały miejsce w przeszłości. Świadomego snu, czyli takiego, w którym wiemy, że śnimy, doświadcza co piąty człowiek. Wielokrotnie śnimy o tym samy, a co dziesiąty sen ma zabarwienie erotyczne:) Często się również zdarza wielu osobą przeżywanie tak zwanego fałszywego przebudzenia, czyli śni się o tym, że już się obudziło. Często po takim śnie człowiek budzi się naprawdę kilka minut później.Na szczęście niewiele osób dotyka paraliż senny. Polega on na tym, że osoba śpiąca czuje, że ktoś ją dusi, a na dodatek jest to istota żywa, która siedzi np. na piersi ofiary. Stąd też wzięły się opowieści o zmorach nazwanych „dusiołkami”.

Kobiety śnią inaczej i mężczyźni śnią inaczej. U kobiet we śnie można znaleźć znane im osoby, czynności i sytuacje rozgrywające się w pomieszczeniach, jest dużo słów i bardzo dużo emocji. A śnie mężczyzn będzie dużo bardziej energicznie, zazwyczaj przenoszą się w plener, do grona nieznajomych.  Zaś niewidomi we śnie wyczuwają dużo zapachów, słyszą różne dźwięki, lecz nie ma w nich obrazów.

Znacie ten stan, obudzicie się, wykonujecie jakieś czynności i nie kontaktujecie ze światem? Takie nagłe przebudzenie może doprowadzić do upojenia sennego lub inaczej zrywu przysennego. Nie odzyskuje się wtedy świadomości, a jedynie sprawność ruchową. Podam Wam książkowy przykład: Prezydent Francji Paul Deschanel cierpiał na tą przypadłość, gdy został niespodziewanie obudzony wyskoczył w piżamie przez okno pociągu…

To takie podstawy odnośnie snu. Mam nadzieję, że Was to trochę zaciekawi.  Pamiętajcie, że w dużej mierze sami odpowiadamy za swoje sny.  Takie czynniki jak nadmiar alkoholu, przemęczenie lub przygnębiające myśli przywołają do nas koszmary senne.

Pozdrawiam serdecznie!

Absurdalna

 

P.S. Pisząc tą notkę wspierałam się książką „Nie daj się! Czyli 10 sposobów na zdrowe, długie życie”

14 thoughts on “O śnie na sen- śpij dobrze!

 1. Jezooo… weź mi nie mów o tych dusiołkach, bo aż mnie ciary przeszły.;P Oglądałam o tym program i jest to naprawdę. Ludzie bali się spać, pili kawę, żeby tylko nie zasnąć. Jedna kobieta była tak przerażona myślą, że musi iść spać.. Miała to co noc. Ten jej dusiołek to była przerażająca postać, którą już widziała u progu pokoju leżąc na łóżku i będąc w totalnym paraliżu. Nawet krzyczeć nie mogła. Brrr…
  Pozdrawiam:)
  zapraszam pod nowy adres.;)

 2. To bardzo ciekawe, co piszesz 🙂 Kiedyś czytałam więcej o snach (był super artykuł w Focusie, ale nie pamiętam kiedy), ale nigdzie nie natrafiłam na informację, że można śnić na czarno-biało :-O

  PS Uwielbiam Twój obrazek, który masz w tle bloga! 😉

 3. Potwierdzam zdanie WSZYSTKICH. Fantastyczna notka, fantastyczny temat. Nigdy się nie wgłębiałam w takie rzeczy, ale najbardziej zainteresowały mnie różnice pomiędzy snami kobiet, a snami mężczyzn.

 4. Bardzo ciekawe informacje. Często mam realistyczne sny. Czasem sprawdzają mi się, ale przeważnie te złe i czasem boję się moich snów, że mogą się sprawdzić. Nie wszystkie bym chciała, żeby się sprawdziły.

 5. Świetny temat poruszyłaś 😉 Ja osobiście chyba trochę wierzę w sny.. kiedy budzę sie rano i wszystko pamiętam od razu wrzucam w google senniki i porównuję wszystkie znaczenia. Zastanawiające jest też to, że nastrój w którym się budzimy jest zależny od fazy snu. Czasem mimo, że śpimy 10h czujemy się bardziej niewyspani niż kiedy śpimy 6h 😉

  PS. Słyszałaś kiedys o OBE? To sen świadomy albo poza ciałem.. To jest dopiero fascynujące, miałam kiedyś kolegę który tego probował i strasznie dużo opowiadał na ten temat. Niestety nie mam z nim juz kontaktu wiec nie wiem czy mu się to udało ;(

  1. Cieszę się, że temat się podoba:) Słyszałam o OBE:) mój brat obecnie to ćwiczy 🙂 jestem ciekawa jakie będą efekty

 6. To co napisałaś jest bardzo ciekawe! Wiele razy zastanawiałam się nad snami, czemu dzieje się tak a nie inaczej, ale nie zagłębiałam się w to. 😉 Mam czasem tak, że codziennie mi się coś śni (zdarza się również kontynuacja snu z dnia poprzedniego), a przez kilka tygodni mogę też tych snów nie mieć.
  Między innymi dlatego nie lubię horrorów, bo po nich śni mi się, że sama jest dokładnie w tym filmie, który oglądałam.
  Pozdrawiam 😉

 7. W sumie, to nigdy też się w sen nie zgłębiłam, ale podoba mi się ten post. Należę do tej rzadkiej grupy ludzi, która zna sen świadomy, potrafię także kontrolować to, co ma mi się przyśnić, jednak zdarza się to rzadziej niż kiedyś. Generalnie nie jestem przesądna co do znaczenia snów, ale są takie, które po prostu mnie przerażają, bo są bardzo realistyczne.. I niestety doświadczam przerywanego snu spowodowanego głodem lub też zagrożeniem, choć bardziej wewnętrznym, bo mam zaburzenia lękowe. Tak więc wszystko się potwierdza.
  Pozdrawiam i zapraszam ponownie do siebie 😛

 8. Bardzo mnie zaciekawiłaś ! Nigdy nie interesowałam się bardziej snem. W sumie nie wierze w ”znaki”. Że jeśli przyśni nam się jakaś rzecz to coś tam się stanie. Ale te dane zaskakujące. Chociaż najbardziej mnie zastanawia to, że często nie pamiętamy snów albo od razu zapominamy i nie możemy sobie ich przypomnieć 😉
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *