Natura? Trzeba uważać…

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Witajcie w tę pochmurną sobotę. 

Jestem zwolenniczką “naturalnych” kosmetyków oraz uwielbiam zioła, które pomagają na wszystko. Choć każdy Ci powie, że to co naturalne jest lepsze, trzeba uważać na takie dodatki niestety, bo wywołują również skutki uboczne. Przygotowałam kilka składników naturalnych, które dodawane są do kosmetyków, ale niestety nie są najlepsze dla naszej skóry. Mogą wywoływać alergię i podrażnienia. Oto najpopularniejsze składniki:

  1. MIĘTA– odświeża i chłodzi, ale niestety podrażnia skórę i powoduje opuchliznę. Najgroźniejsza jest, gdy jest dodana błyszczyków, pomadek i innych produktów do ust. 
  2. EUKALIPTUS– wywołuje często alergię i podrażnienia. Uszkadza też naturalną barierę skóry, przez co bardziej narażona jest na działanie czynników zewnętrznych.
  3. BERGAMOTKA, CYTRYNA I LIMONKA– podrażniają oraz podwyższają ryzyko oparzeń słonecznych. powtarzające się podrażnienie może negatywnie wpłynąć na produkcję kolagenu w skórze, co przyspiesza jej starzenie się.
  4. ARNIKA– często ją możemy znaleźć w maściach, kremach zmniejszających opuchliznę i podrażnienia. Często niestety arnika powoduje swędzenie i wysypkę na skórze, a gdy się ja nałoży na lekko uszkodzoną skórę może wywołać podrażnienie.
  5. OCZAR WIRGINIJSKI– najczęściej spotykany jest w kosmetykach do skóry tłustej i trądzikowej. Ale roślina ta zawiera dużo garbników i dodatkowo składnik zapachowy eugenol, co może podrażniać skórę. W czasie destylacji oczaru dodawany jest alkohol, który również podrażnia skórę. Uważajmy na kosmetyki z oczarem, gdyż w konsekwencji efekt jego stosowania może być odwrotny od zamierzonego, gdyż podrażniona skóra produkuje więcej sebum.
Natura dobrze dobrana i znana nam może pomóc. Gdy używamy jej bez dostatecznej wiedzy, ufając producentom “naturalnych” kosmetyków możemy sobie podrażnić skórę. Dbajmy o siebie w naturalny ale i rozważny sposób. Na podrażnienia najlepszy jest rumianek, więc gdy już ich się nabawiliście, to różnie szybko i naturalnie o nich zapomnijcie.
 
Na koniec ciekawostka!
W wieku 60 lat zauważyłabyś pierwsze zmarszczki na twarzy, gdybyś przez całe życie chroniła skórę przed promieniami UV. Może warto stosować kremy z dużym filtrem? 
 
Pozdrawiam!
Absurdalna

4 thoughts on “Natura? Trzeba uważać…

  1. często można też napotkać rumianek jego zadaniem jest łagodzić podrażnienia niestety często działa zupełnie inaczej 🙁 dlatego też trzeba na niego uważać szczególnie w kosmetykach do higieny intymnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *